Petra

Az óriási vörös szikláknál a hatalmas romvárosban elfeledkezhetünk a modern civilizációról. Petra az egyik legkülönlegesebb csoda, amit a természet és az ember közösen hozott létre.  

Bármit is olvasott Petráról, az aligha készítheti fel, mekkora élmény lesz élőben, a saját szemével látni – ekkor fogja csak igazán elhinni, hogy létezik.

Az ókori világ nyolcadik csodájaként is gyakran emlegetett Petra kétségtelenül Jordánia legfőbb kincse és legnépszerűbb turisztikai látványossága. Ezt az egyedülálló, hatalmas várost egyenesen a sziklákba vájták a nabateusok, egy szorgalmas arab törzs, amely több mint 2000 évvel ezelőtt telepedett le itt, és jelentős kereskedelmi központtá tette a várost a selymet, fűszereket és egyéb árukat szállító kereskedelmi útvonalak kereszteződésében. Ezek az útvonalak összekötötték Kínát, Indiát és a déli arab országokat Egyiptommal, Szíriával, Görögországgal és Rómával.

A városba a több mint egy kilométer hosszú, keskeny Siq-szurdok mentén vezető úton lehet eljutni, amelyet mindkét oldalon kb. 80 méter magas sziklák szegélyeznek. Petra megközelítése a Siq-szurdokon keresztül már önmagában is kalandos. A sziklák színe és formái lenyűgözőek. A szurdok végén látható a romváros kincstára. A palota, amelyet az első század elején építettek az egyik nabateus király sírboltjaként, megtestesíti ennek az ősi népnek a mérnöki zsenialitását.

A kincstár csak az első Petra számos csodája közül. Legalább négy-öt napra lesz szüksége ahhoz, hogy minden látnivalóját megfelelően felfedezze. Ahogy belép Petra völgyébe, a helyi természet szépsége és a kiemelkedő építészeti emlékek rögtön lenyűgözik. Monumentális sírok százait láthatja majd, amelyeket a sziklákba vájtak és bonyolult faragványokkal díszítettek: a lakóépületekkel ellentétben, amelyek többnyire a földrengések áldozatául estek, ezeket a sírokat úgy tervezték, hogy az elhunytakat a túlvilági életük során is szolgálják. Ötszáz sírkamra maradt fenn a mai napig is.

További látnivaló a nabateusok által épített hatalmas római amfiteátrum, amely 3000 néző befogadására alkalmas. Obeliszkek, templomok, áldozati oltárok, oszlopcsarnokok – és mindezt megkoronázza a völgyre néző hegy tetején álló fenséges Ad Deir kolostor, amelyhez 800 sziklába vájt lépcsőn lehet feljutni.

A két legérdekesebb múzeum itt található: a Petrai Régészeti Múzeum és a Petrai Nabataeus Múzeum. Mindkét múzeum kiállítási tárgyai a Petra környékén végzett ásatások során előkerült régészeti leletek, melyek segítségével jobban megismerhetjük Petra színes történelmét.

A XIII. században a mamlúk szultán parancsára a Shara-hegységben lévő Áron-hegy tetején, ahol a hagyomány szerint Mózes testvérét, Áront eltemették, sírhelyet emeltek.

A városba járművekkel nem lehet behajtani. Aki azonban nem akar gyalogolni, az lóháton vagy lovas kocsin is átutazhat a kilométer hosszú Siq-szurdokon.

Kirándulások

Transzferek